Prozac Nedir, Prozac Yan Etkileri, Prozac Kullananlar
03 Aralık 2018
3975
0
Süre 3 Dk

İlaç & Krem

Prozac Nedir, Prozac Yan Etkileri, Prozac Kullananlar

Yazı: admin 03:12:2018

Prozac antidepresan ilacı; uykunuzu, iştahınızı ve enerji düzeyinizi artırabilir ve günlük yaşantınıza olan ilginizi yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Korkuyu, endişeyi, istenmeyen düşünceleri ve panik atak sayısını azaltabilir.

 

Prozac Nedir ?

 

             İsmine oldukça aşina olduğumuz prozac tıbbi bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Prozac nedir diye merak edenler için kısa ve anlaşılır şekilde bir anti depresan ilacıdır. Birçok farklı psikolojik rahatsızlık için kullanılır. Yapısal özelliklerinden bahsedecek olur isek, iki farklı ambalaj ile karşımıza çıkıyor. Kapsüller 16 ve 24 adetlik iki farklı ambalajda bulunur. Sarı ve yeşil renklerde olmaktadır. Kapsüllerin üzerinde ise Lilly 3105 yazmaktadır.

 

 Prozac Ne İçin Kullanılır ?

 

            Yukarıda prozac'ın bir depresyon ilacı olduğundan bahsettik. İlaç grubu olarak depresyon ilaçları arasında yer alsa da birçok farklı hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Genel olarak prozac ne için kullanılır ve neleri tedavi eder merak ediyorsanız, kullanım alanları şu şekilde; 


 - En çok bilinen ve birçok kişiyi etkisi altına alan takıntı hastalığı. Bu takıntıların içerinde, simetri hastalığı, temizlik hastalığı gibi çok bilinen takıntılar yer almaktadır. Bu tip takıntılara tıbbi olarak obsesif kompulsif de denilmektedir.


 - Bayanlarda karşımıza çıkan ve ciddi sorunlara yol açan adet öncesi sendromları (PMS) için de prozac kullanılabilmektedir.


 - Bir psikolojik rahatsızlık olarak kabul edilen bulimia nervoza ve anoreksiya gibi hastalıkların tedavisinde. Bu hastalıkta kişiler yer ve pişmanlık yaşayarak yediklerini çıkarmaya çalışır. Anoreksiya ise yemek yemekten korkanlar ve kilo almamayı takıntı haline getirenlerin sahip olduğu bir hastalıktır. Ve oldukça ciddi psikolojik rahatsızlıklardır.


 - Majör depresyon ve her türlü depresyon tedavisinde.

 

 

 Prozac Faydaları

 

 Prozac faydaları ise şu şekildedir;

 

 - Yukarıda sayılan tüm hastalıkların tedavisinde kullanıldığı düşünüldüğünde faydalarının da saymakla bitmeyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Prozac ilacın genel amacı psikolojik hastalıkları tedavi etmek olduğu bilinmektedir. Bu tip hastalıklardan her hangi birine sahip kişilerin hayat standartları son derece düşmektedir. Prozac ilaç ta bu tip hastalıklar ile savaşarak kişilerin hayat standartlarını ve kalitelerini yükseltmeyi hedeflemektedir. Böylece bireyler toplum içerisine daha kolay karışabilmekte normak bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Prozac ilacın en bilindik faydası beynimizde bulunan serotin hormonunu yükseltmesidir. Genel olarak tüm psikolojik rahatsızlıkların sebebi, beynimizde ki serotin hormonunun düşmesidir. Prozac ilaç bu hormonu yükselterek belli bir süre kullanım ile kişileri tedavi etmeyi amaçlar.

 

 Prozac Yan Etkileri

 

            Bu ilacı kullanmak isteyenlerin ise en çok merak ettiği konu prozac ilacının yan etkileri olmaktadır. Öncelik ile bu ilaç mutlaka bir doktor kontrolünde alınmaktadır. Ve gerekli testler yapıldıktan sonra alınmalıdır. Zira ilacın içerinde bulunan herhangi bir etken maddeye alerjiniz bulunuyor olabilir. Belli bir yaş grubunu olumsuz etkileyebildiği gözlemlenmiştir. ( 24 yaş altı ) Bu yüzden eğer ilaç bu yaş gruplarında kullanılacak ise mutlaka kişinin doktoru ve ailesi tarafından 1 ay kadar inceleme altında tutulmalıdır. Bunun sebebi ise bu yaş grubunda intihar düşüncelerini tetikliyor olabilmesidir. Sara hastaları bu ilacı kullanacak ise mutlaka sıkı bir doktor kontrolü gerekmektedir.

 

            Kullanmaya başladıktan sonra ise, nöbet sayıları ya da şiddeti artar ise mutlaka doktor kontrolünde ilaç bırakılmalıdır. 1000/1 oranda da olsa, içerisinde ki etken maddelerin sara krizlerini tetikleyebileceği gözlemlenmiştir. Karaciğer rahatsızlıklarında da ilaç dozu son derece önem taşımaktadır. Yine mutlaka bu tip bir rahatsızlığınız var ise doktorunuz ile paylaşmalısınız. Ayrıca bu belirtilen tüm yan etkileri alkol içerisinde bulunan maddelerin tetiklediği ve arttığı bilinmektedir. Bu yüzden ilaç kullanım süresince alkol kullanımına ara verilmelidir. Hamileliklerin son dönemlerinde zorunda kalmadıkça kullanılmamalıdır. Yukarıda bahsedilen yan etkiler oldukça nadir görülen yan etkiler olsa da kişiden kişiye etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden Prozac'ı mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.

 

 

Prozac Kullananların Yorumları

 

- Ben kullandım. Yan etkisi oldukça azdır. Öyle zannedildiği gibi kafa yapmaz. Bir tavsiye; ilacı kullanırken enerji içeceği içmeyin.


- Doktor 2 hafta içinde etkisini görürsün demişti. Günde 1 adet 20 mg kullanıyorum. 4 gün sonra bende fazlasıyla etki etti.


- Bu ilaç mutluluk hormonu salgılıyor. Uzun zamandır bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum.


-Kız arkadaşım da bundan kullanıyordu. Kullanınca tuhaflaşıyordu. Pek söz dinlemiyordu. Çok rahat tavırlar sergiliyordu.


 

 

Fucidin Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir

Fucidin Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir

Silverdin Nedir, Silverdin Krem Kullanımı Ve Krem Fiyatı

Silverdin Nedir, Silverdin Krem Kullanımı Ve Krem Fiyatı

Aloe Vera Nedir, Nasıl Uygulanır, Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülür Mü ?

Aloe Vera Nedir, Nasıl Uygulanır, Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülür Mü ?

Yorumunuzu Yazın

© Copyright 2019 Kadinvip.com.
Sitemizde yer alan içerikler izinsiz kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.