Sağlıklı Kilo Almanın Yolları, Günde 3 Öğün Yemek, Uzmandan Kilo Alma Önerileri
13 Mayıs 2019
608
0
Süre 4 Dk

Sağlık & Diyet

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları, Günde 3 Öğün Yemek, Uzmandan Kilo Alma Önerileri

Yazı: admin 13:05:2019

Kilo vermek kadar kilo almak da oldukça zor olabilmektedir. Çünkü her insanın metabolizma hızı farklı olmaktadır. Bazı insanlar yiyecekleri çabuk sindirebilmekte ve vücutları kolaylıkla emilim yapabilmektedir. Bazı insanlar ise tam tersi tüm yedikleri besinlerdeki enerjiyi kolayca absorbe edemeyebilirler. Bu durumda da fazla besinler depolanabilmekte ve kilo artışı yaşanmaktadır. Aksi durumda da vücut depolayabileceği besin maddeleri bulamamakta ve kilo alımı yaşanmamaktadır. Kilo almak isteyen kişileri de mutlaka beslenmelerine dikkat etmelidir.

 

Neden Kilo Alınamaz ?

Kilo almak da oldukça zordur. Günümüzde kilo alamamaktan yakınan insan sayısı oldukça fazladır. Ancak kilo alınmamasının temel sebepleri arasında günlük alınan toplam enerjinin harcanan enerjiden daha fazla olması yatmaktadır. Aynı zamanda da alınan besinler vücut tarafından kullanılmayabilmektedir. Böyle durumlarda da kilo alımı olmamaktadır. Ayrıca beslenmeden sonra vücuttaki besinlerin yağa dönüşmesi ve kas oluşumunun gerçekleşmemesi de kilo almayı engelleyebilmektedir.

 

Kilo Alamamanın Sebepleri

Kilo alımının olmaması farklı sebeplere bağlı olabilmektedir. Bu sebepler arasında; sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak parazitleri ile emilim bozukluğu, yeme bozukluğu, kilo alma korkusu, metabolizmayı hızlı çalıştıran hastalıklar, psikolojik bozukluklar, fazla fiziksel aktivite yapmak, düzensiz yemek yeme ya da uzun açlık, kullanılan ilaçların etkisi ya da zayıflatan hastalıklar yer almaktadır.

 

Kilo Almak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Kilo almak önemlidir. Ancak her kilo alma yöntemi de sağlıklı ve kalıcı olamayabilir. Kilo almanın yolları arasında kişiler en sağlıklı olanı tercih etmelidir. Sağlıklı kilo almak için kişi, beslenmesine dikkat etmelidir. Kalori hesapları yapmalı ve buna bağlı olarak gün içerisinde öğünlerini düzenlemelidir. Ayrıca uzman bir doktor ya da diyetisyenden yardım almak da gerekmektedir. Böylece kilo almak için tüm nedenler ortadan kalkacaktır.

 

Sağlıklı kilo almak isteyen kişiler için genellikle diyetisyenler tarafından bir çizelge oluşturulmakta ve beslenme alışkanlıkları belirli bir düzene sokulmaktadır. Buna göre kişi beslenmesine daha dikkat etmekte ve bu çizelgedeki besinleri daha fazla tüketmektedir. Sağlıklı kilo almak isteyen kişiler kalori alımını arttırmalı, bol bol protein tüketmeli ve günde en az 3 öğün yemek yemelidir. Böylece beslenme alışkanlığı oturacak ve kişi hedeflediği kiloya ulaşacaktır.

 

Fazla Kalori Alımı

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişilerin yapması gereken en önemli şey kalori fazlalığının oluşturulmasıdır. Yani vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve ağır şekillerde kilo alma amacı olan kişinin her gün yaktığından 300 ile 500 kalori daha fazla alması gerekmektedir. Eğer kişi hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsa da kalori miktarını 700 ile 1000 kaloriye çıkarmalıdır. Ancak bilinmelidir ki hızlı kilo verme yöntemi gibi hızlı kilo alma yöntemi de önerilmemektedir.

 

Bol Miktarlarda Protein Alımı

Diğer bir sağlıklı kilo alma yöntemi arasında protein alımı bulunmaktadır. Sağlıklı kilo almada en önemli besin kaynağı arasında protein bulunmaktadır. Kas oluşumu protein sayesinde gerçekleşmektedir.

Protein olmadan da ekstra kaloriler vücut yağına dönebilmektedir. Bilimsel çalışmalara göre aşırı beslenmenin gerçekleştiği dönemlerde protein miktarının yüksek tutulduğu diyetlerde fazladan alınan kalorilerin kasa dönüşmesi daha kolay olmaktadır. aynı zamanda da kilo almak isteyen kişiler vücut ağırlığının kilogram başına 2 gram protein alınmasını hedeflemesi gerekmektedir.

 

Bol Karbonhidrat Tüketimi Ve Günde En Az Üç Öğün Yemek Yeme

Kilo vermek isteyen kişilerin önceliği karbonhidrat ile yağ tüketiminin tamamen kesilmesi olmaktadır. Ancak kilo almak isteyen kişilerin bunu yapması kalori alımını zorlaştıracağından dolayı karbonhidrat ve yağ tüketiminin kesilmesi önerilmemektedir. Böylece her öğünde bol miktarda karbonhidrat, protein ve yağ tüketimi en çok önerilen kilo alma yöntemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca da günde en az üç öğün yemek yendiğinden emin olunmalıdır. Mümkün olduğunda da enerjisi bol olan yiyecekler de gün içinde atıştırma olarak tüketilmelidir.

 

Yoğun Enerjili Gıda Tüketimi

İşlenmiş gıdalardan uzak durmak daha fazla kalori alınmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca enerjisi yoğun olan gıdaların tüketilmesi de kilo alımını kolaylaştıracaktır. Bu yiyecekler ağırlıklarına ve boyutlarına göre daha fazla kalori içeren yiyecekler olmaktadır. Ancak işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca kaçınıldığında sağlıklı kilo almak daha da kolay olacaktır.

 

Enerjisi Bol Olan Gıdalar

Enerji miktarı oldukça yüksek olan belirli gıdalar bulunmaktadır.

Bunlar; Badem, ceviz, fıstık, fındık; Üzüm, kuru kayısı, hurma; Beyaz peynir, tam yağlı süt, tam yağlı yoğurt; Yulaf ve kahverengi pirinç; Kuzu, dana ve tavuk eti; Bitter çikolata; Patates; Fıstık ezmesi gibi yiyecekler fazlasıyla enerji içermektedir.

 

Yemeklerde Sos, Baharat Ve Çeşni Kullanımı

Sağlıklı kilo almak için yemeklerde baharat, sos ve çeşni kullanımı da uzman tavsiyeleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca fazla baharat kullanımı yemeğe lezzet katacak ve daha fazla yenmesine neden olacaktır. Böylece daha fazla yemek tüketmek daha kolay olacaktır. Ayrıca içerisinde bol enerji olan besinlerin öğütülerek baharat haline getirilmesi de kalori alımını kolaylaştıracaktır.

 

Sebze Ve Meyve Tüketimine Dikkat Edilmesi

Kilo almak isteyen kişilerin ayrıca sebze ve meyve tüketimine de dikkat etmesi gerekebilmektedir. Çünkü sebzeler tok tutmakta ve enerjisi yoğun olan gıdaların tüketilmesine zorluk verebilmektedir. Ancak bu hiç sebze tüketilmemesi anlamına gelmemektedir. Ancak sebze miktarının iyi bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

 

Ağırlık Yapmak Ve Güç Artırımı

Aşırı kaloriler yalnızca yağ hücrelerine gitmemelidir. Aynı zamanda kalıcı olması için ağırlık kaldırılması oldukça büyük önem taşımaktadır. Spor salonuna gidilmesi önerilmekte ve haftada 2 ile 4 gün arasında ağırlık kaldırılması önerilmektedir.

Ayrıca da zamanla ağırlık kapasitesi arttırılarak çalışılmalı ve ağırlık hacmi genişletilmelidir. Ancak ağırlık çalışması yapmadan önce vücutta herhangi bir iskelet problemi olmadığından emin olunmalıdır. Herhangi bir problem varsa doktora danışmak gerekli olabilmektedir.

 

Kilo Almak İsteyenlere Uzman Önerileri

Kilo almak isteyenlerin sayısı bugün yadsınamayacak kadar fazladır. Unutulmamalıdır ki kilo almak da vermek de sağlıklı bir yol izlenmesi gereken süreçler içermelidir. Sağlıklı kilo alınmadığı takdirde kilo kalıcı olmayacaktır ve tekrardan kilo kaybı oluşacaktır. Kilo almak isteyen kişilere genellikle kas oluşturulması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Çünkü kas oluştuktan sonra kilo kaybı genellikle yaşanmamaktadır. Ayrıca vücut belirli bir düzene girmekte ve beslenme alışkanlığına kavuşmaktadır. Ayrıca beslenme düzeni kilo alma konusunda da oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki kilo alma süreci yavaş ve uzman yardımı gerektiren süreçlerden oluşabilmektedir.

 

Görsel Kaynak: Haber7.com

Boyundaki Morluk Nasıl Geçer? Kesin Çözüm!

Boyundaki Morluk Nasıl Geçer? Kesin Çözüm!

Diş Apsesi Patlarsa Ne Olur? Neler Yapılmalı?

Diş Apsesi Patlarsa Ne Olur? Neler Yapılmalı?

Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar?

Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar?

Yorumunuzu Yazın

© Copyright 2019 Kadinvip.com.
Sitemizde yer alan içerikler izinsiz kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.