Sivilce Neden Oluşur, Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir, Etkili Kremler
25 Ekim 2018
2810
0
Süre 10 Dk

Cilt Problemleri

Sivilce Neden Oluşur, Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir, Etkili Kremler

Yazı: admin 25:10:2018

Sivilce; ciltte bulunan gözeneklerin tıkanarak içleri küçük yağ bezleriyle dolması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Tıptaki adı ‘akne’ olup genellikle ergenlik dönemlerinde sık karşılaşılır. Doğru bir tedavi ve iyi bir beslenme ile kısa zamanda geçebilir.

 

 Sivilce Neden Oluşur ?

 

            Ergenlik döneminden itibaren sivilce neden oluşur ve nasıl geçer sorusunu neredeyse herkes kendisine sormuştur. Sivilcelerin en temel oluşma nedeni cildin nem seviyesindeki olağan dışı bozulmalardan kaynaklı gözeneklerde bakteri birikimini artması ve tıkanması sonucu oluşur. Sıklıkla ergenlerde görülür ancak ilerleyen yaşlarda stres, yanlış beslenme gibi nedenlerle tekrar gözlenebilir. Sivilcenin içerisindeki küçük kabarcıkta ölmüş, bozulmuş akyuvarlardan oluşan sarımtırak renkli, mikroplu ya da mikropsuz irin ya da cerehat adı verilen sıvı ile doludur.

 

 Sivilce Oluşumunu Tetikleyen Nedenler

 

            Sivilce oluşumunu tetikleyen en önemli şeyler stres ve yanlış beslenmedir. Ancak strese bağlı oluşan sivilcelerin morfolojik yapısıyla yanlış beslenme sonucu oluşan sivilceler farklı görünümdedir. Bu iki ana tetikleyen unsur bir araya geldiğinde ise oluşan sivilceler en zor türden geçen hatta ciltte leke dahi bırakan türden sivilcelerdir. Diğer nedenlere de bakacak olursak yoğun tempodaki çalışma hayatı, uykusuzluk vücudun savunma mekanizmasını zayıflatır ve bu yüzden sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Sivilce çoğunlukla ergenlik döneminde görülmektedir. Hormonsal değişmeler sivilceleri tetikler. Ergenlik döneminde sık tüketilen yağlı yiyecekler vücutta yağ bezlerinin büyümesine hatta yeni yağ bezlerin oluşumuna neden olur. Bu durum sivilce artışını tetikler. Yağ bezlerinin büyümesi sonucunda ise sebum adı verilen yağ bezleri tarafından vücudu koruma amaçlı salgı artar. Sebum üretimindeki artış ise ciltte kızarıklar meydana getirir.

 

 Sivilce Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sivilce nasış geçer

            Sivilce sorunsalı hemen hemen herkesin karşılaştığı bir sorun olup çoğu insanın sivilce nasıl geçer diye çeşitli uğraşlara girdiği bir süreçtir. Sivilceler için tedavi süreci vücuttaki sivilce durumuna bağlı olarak 4-6 ay arası gibi bir sürede geçmektedir. Ancak bu süre sabit bir süre olmayıp daha kısa bir süre olabileceği gibi altı aydan daha uzun bir süre de devam edebilir. Sivilce sorunu kişinin kendi başına çözebileceği bir sorun değildir. Kişinin bilmeden veya kulaktan dolma bilgilerle uygulayacağı herhangi yanlış bir tedavi istenmeyen kalıcı bir leke bırakabilir. Bu yüzden konusunda uzman bir cilt hekime başvurulmalıdır. Ancak sivilce sorunlarıyla boğuşan kişiler gündelik hayatında uyması gereken bazı püf noktalar da vardır.

 

 -İlk olarak cilt temizliğine önem verilmelidir. Kişinin cilt tipine uygun temizlik kremleri de sivilce tedavisinde etkili olacaktır.

 

 -Tedavi sürecinde doktorun vermiş olduğu ilaçları, kremleri düzenli olarak kullanmaya özen gösterilmelidir. Doktorunuzun vereceği beslenme düzenine de uygun hareket edilmelidir. Sivilce oluşumu dış etkileri olduğu kadar iç etkileri de vardır.

 

 -Gözenekleriniz tıkalı olmamasına özen göstermelisiniz. Tıkalı gözenekli ciltlerde sivilceler kolaylıkla yayılır. Cilt tüpüne uygun gündelik peeling uygulamaları da sivilce tedavisinde faydalıdır.

  

 - Orta seviyedeki sivilceler hem iç hem de dış kaynaklıdır. Ağız yoluyla alınan antibiyotikler, doktor kontrolü dâhilinde verilen ilaçlar, kremler doktorların önerdiği dozda ve sıklıkta kullanılmalıdır.

 

 -Sivilce oluşum düzeyleri kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Hafif sivilcelerdeki bunlar genelde yalnızca dış etkenlerden kaynaklıdır. Krem, jeller gibi uygulamalar yeterli olacaktır.

 

 -Öncelikle akne tedavisinden korunmak için temiz bir cildiniz olmalıdır. Derideki siyah veya beyaz noktalar uzaktan kir gibi gözükse de sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır. Cilt, sert yıkanmaktan kaçınılmalıdır.

 

 -Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Özellikle kızartma ve yağlı besinler akne oluşumunu tetikler. Acı, baharatlı ve şekerli gıdalar, süt ürünleri, şeker içeren gıdalar, işlenmiş gıdalar, hazır meyve suları, dondurma vs. gıdalarının tüketimine dikkat edilmelidir.

 

 -Güneşte uzun süre kalmak akne oluşumunu olumsuz etkileyen bir durumdur. Eğer uzun süre kalınacağı zaman yağsız koruyucu kremler kullanılmalıdır. Kullanılan kozmetik malzemeleri yağsız ve su bazlı olmasına özen gösterilmelidir. Bu ürünler not- komedojenik (siyah nokta oluşturmaz) olmalıdır.

 

 Sivilce İzleri (Sivilce Lekeleri)

 

            Vücutta bulunan sivilceler bazı durumlarda tedavi edilmezler ise vücutta özellikle yüz bölgesinde sivilce izleri bırakabilir. Sivilce izlerinin en temel nedeni sivilceleri sıkmaktır. Cilt sağlığı açısından yanlış ve tehlikeli bir durumdur. Sivilceleri sıkmak, sivilce içerisindeki kabarcıkta bulunan bakterilerin daha geniş bir alana yayılarak artmasına, daha geniş bir alanda etki göstermesine, sivilce kabarcığı içerisindeki iltihabın cildin daha alt katmanlarına inerek ciltteki kalajen miktarının azalmasına neden olur. Sivilce sıkma durumu gibi bir hataya düştüyseniz. İçindeki irin boşattıktan sonra sivilcenin bulunduğu bölgeyi ve çevresini anti bakteriyel sabunla yıkanmalıdır. Ayrıca sivilcelere olduğu kadar sivilce lekeleri için güneş ışınları son derece tehlikelidir. Hatta sivilce izleri tedavisi esnasında bile tedavi süresini uzatıcı bir etkisi vardır. Güneşe çıkılacağı zaman yağsız ve su bazlı yüksek faktörlü koruyucu kremler sürülmelidir.

 

            Sivilcelerin bıraktığı kalıcı izler genellikle kişinin genetik yapısı cilt yapısı, sivilce dönemindeki sivilcelerin şiddeti ile doğrudan alakalıdır. Sivilce döneminde ciddi derece sivilceleri olan kişilerin sivilce izi sorunu yaşaması daha olasıdır. Ancak tam tersi de söz konusudur. Sivilce dönemi yoğun geçen birinde hiç leke kalmayacağı gibi, sivilce dönemini daha az sivilce yoğunluğunda geçiren birinin kalıcı sivilce izleri sorunu olabilir. Sivilce izleri kişiye sadece fiziksel bir rahatsızlık değil de psikolojik olarak da sorun yaşatmaktadır. Kişiyi sosyal hayattan soyutlama, özgüven eksikliği gibi birçok soruna neden olmaktadır.

 

            Sivilce izleri iki çeşittir. Maküler tipte olanlar doğrudan leke şeklindedir. Çok daha kısa sürede iyileşmeye meyillidir, tedavisi çok daha kolaydır. Skar tarzı sivilce izleri ise derinin altından çöküklük, şişlik şeklindedir. Daha geç iyileşir ve tedavisi uzundur. Maküler tipteki izlerde iyileşme sürecinde renk değişikliği gözlenir. Kırmızı veya kahverengi renktedir. Açık tenli bireylerde izler kırmızı iken; esmer ve buğday tenli insanlarda ise kahverengi izler daha belirdin şekilde gözlemlenir.

 

 Sivilce İzleri (Lekeleri) Nasıl Tedavi Edilir ?

 

 Sivilce izleri kolay geçen bir rahatsızlık değildir. Sivilce izlerinden kurtulma kolay olmasa da imkânsız değildir. Peki, sivilce izleri nasıl geçer diye soracak olursak çeşitli tedaviler mevcuttur.

 

 -Çukur biçimindeki akne izlerini yağ, kollajen enjekte edilerek cilt belirgin hale getirilebilir. Ancak bu yöntem kalıcı bir yöntem değildir. Belirli aralıklarda tekrar gerektirmektedir.

 

 -Lazer tedavisiyle cildi yenileyerek akne izlerinin giderilmesi, cilt görüntüsünde iyileşme sağlanabilir.

 

 -Lazerden farklı olarak bazı enerji cihazlarına başvurulabilir. Radyo frekans, IPL lazer yardımıyla cildin üst tabakasına herhangi bir zarar vermeden akne izleri cilt tonuna yakınlaştırılarak daha az belirgin bir duruma getirilebilir.

 

 - Kimyasal peeling işleminde ise cildin üst tabaları lazerden farklı olarak soyularak derinlerdeki akne izlerinin azaltılması hedeflenebilir.

 

 -Derma pen denilen mikro iğneler içeren cihazlarla cildin altındaki dokuları uyararak da akne izleri azaltılabilir. Ancak her ne kadar basit ve güvenilir olsa da sonuç alabilmek için tekrar tekrar uygulamak gerekir.

 

 -Akne izlerini geçirmek için ameliyatlar da mevcuttur. Punch eksizyonu denilen bir prosedürle beraber akne izleri kesilip çıkartılır. Mini görünmeyen dikişler atılabilir, cilt grefti yardımıyla da izler kapatılır. Başka bir ameliyat cinsi de ‘subzisyon’ tekniğidir. Bu teknikle aknenin altında bulunan fibroz bağlar küçük özel iğnelerle kopartılır. Ancak bu yöntem ameliyat izlerini geçirmez; daha az belirgin hale getirir.

 

 -Tam olarak sivilce izleri için yapılan bir tedavi yöntemi olmasa da sivilce izlerinin yanındaki kırışıklar için yapılan botoks enjeksiyonları sayesinde kısmen de olsa sivilce izleri kapanabilir, ancak etkisi geçici olup tekrar edilmesi gereken bir uygulamadır.

 

 Sivilce İzleri İçin Kremler

 

 Sivilce tedavisinde olduğu gibi sivilce izleri geçiren kremler de mevcuttur. Bazıları serum tarzında olsa da genellikle bu tür kremler çok daha kısa sürede sivilce izlerini geçirdiklerini iddia etmektedir.

 

 -Acnecinamide Sivilce İzlerini Gidermeye Yardımcı Jel Krem 50 ml boyundadır ve genelde bütçe dostu bir üründür. Sivilce lekesi bulunan cildin kalın olduğu bölgelerde oluşmuş ve ciltteki bozulma ve iltihaplı sivilce oluşan bölgede yeni sivilce oluşumunu da engellemektedir. Sırt, omuz, kalça ve göğüs aralarında kullanıma uygundur. Sivilce lekelerinin yanında ağda sonrası kılların ters çıkması sonucu oluşan batıkların giderilmesinde, iltihaba bağlı kızarıkların giderilmesin etkili ve güvenlidir.

 

 - Lekomed Sivilce izi kremi ise diğer sivilce lekeleri ve maske kremlerinden farklı olarak sivilce lekelerini gidermek için cildi soymamasıdır. Paraben ve civa içermez. Düzenli olarak günde iki defa kullanıldığı takdirde kesin bir çözüm alabilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan antibakteriyel salisilik asit, yüzünüzde bulunan diğer mevcut sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

 

 -Dermaderm sivilce izi kremi hem sivilce izlerini hem de sivilceleri yok eden, onları kurutan bir kremdir. Cildi tahriş etmez. Bitkisel içeriklidir. Karma, yağlı, kuru cilt fark etmeksizin her cilt tipine uygundur. Bunların yanında cildin yağ dengesini sağlar. Cildi onarır, düzenli kullanımda sivilce izlerini kısa sürede temizler.

 

 -Clinique Even Better Moisturizer SPF 20 Leke Bakım Kremi ise yağsız bir üründür. Yatıştırıcı bir kremdir. Cilt yüzeyindeki koyu leke görümünün giderilmesini sağlar. Onarıcı ve cildi nemlendirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca SPF 20 Faktörlü güneş koruması sağlar. Düzenli olarak günlük kullanımda cildi nemlendirir ve ölü hücreleri ciltten atar.

 

 - Ducray Keracnyl Creme ise sivilce izlerinin yanında siyah nokta sorunarına da yardımcı olur. İçerisinde bulunan glikolik asit, salistik asit ve laktik asit sayesinden ciltteki gözenekleri temizler. Vücuttaki çinko, salsilat ve sebum salgısını dengeler. Akşam saatlerinde temizlenmiş cilde uygulanmalıdır. Göz ve dudak çevresinden uzak tutulmalıdır.

 

 -Salvolin Salyangoz Akne-Leke Giderici Krem ise sık kullanılan bir kremdir. Bu krem de her cilt tipine uygundur. Cilde sürüldüğü andan itibaren kısa sürede cilt tarafından emilmektedir. Cildi onaran ve yenilenmesini sağlayan bir etkisi vardır.

 

 -White Perfection Leke Giderici Krem ise diğer kremlerde olduğu gibi düzenli kullanım ile beraber ciltte bulunan mevcut sivilce lekelerinin kısa sürede belirgin olarak azalmasına, yeni sivilce ve lekelerin oluşmasına engellemeye yardımcı olur. Güneş koruyucu etkisi vardır. İçerinde bulunan kuzu kulağı gibi bitki özleriyle beraber C vitamini lekelerin yoğunluğunu azaltmakta, içerisinde bulunan sıvı kristal emülsiyonu cilde vuran güneş ışınlarını yansıtmaktadır. Yaklaşık olarak %95,5 olarak bitkisel içeriklidir. Reselsinol, Kojik asit ve hidrokinon gibi maddeler içermez.

 

 - Bitkidarman leke kremi de yerli bir ürün olup leke giderme konusunda çok fonksiyonlu sivilce lekelerinin yanında cilt lekelerinin giderilmesinde de kullanılan bir kremdir. Ciltte bulunan kahverengi lekelerin ve buna bağlı ciltteki pigmentasyon düzensizliğinden kaynaklı renk bozulmalarının tedavisinde kullanılır. İçerisinde bulunan yağlar ve vitaminler sayesinde cildin tüm gün boyunca nemli kalmasını sağlar. Cildi besler, ciltte sürülen bölgelerde tek bir renk kalmasına, parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Gece esnasında uyku esnasında cilt hücrelerini onarır. İçinde bulunan doğal özler sayesinde tüm vücudunuza sürebilir; yüz, boyun, el, dekolte, omuz bölgelerinde kullanmak için idealdir.

 

Madecassol Krem; Centella bitkisinin hammaddesi ile üretilen Madecassol, cildi yenileyerek ve yaraları çabuk iyileştirerek büyük bir avantaj sunmaktadır. İçeriğindeki doğal hammaddeler sayesinde cildi onararak en çok sıkıntı yaşanan yara ve sivilce izlerinden kurtulmayı sağlar.


Differin Jel; Differin jel, hemen hemen herkesin belirli bir dönem muzdarip olduğu sivilceler için kullanılan bir kremdir. Reçeteyle satılan bir ilaç olmakla birlikte differin jelin, doktorun belirttiği şekilde kullanımına dikkat edilmelidir. Tek başına, sivilce ve aknelerle savaşacak özelliğe sahiptir, beraberinde başka ilaç kullanımına gerek yoktur. 

 

 Sivilce İzlerini Yok Eden Krem Seçimi ve Kullanımı

 

            Sivilce izlerini yok eden kremleri seçerken belirli konulara dikkat edilmelidir. Sivilce izlerini geçirmek için doğru olan kremi seçmeli ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle gelişigüzel krem seçmek yanlış bir karar olabilir. Başkasına faydalı gelen krem size faydalı gelmeyebilir. Sivilce izleri yüzeysel nitelikte ise sivilce izi kremini kendiniz seçebilirsiniz. Ancak derin sivilce izleri için mutlaka bir cilt doktorunun önerisini alarak krem kullanılmalıdır. Ayrıca içerisinde paraben bulunmayan sivilce kremlerini seçmelisiniz.

 

 -Sivilce izini yok eden krem seçiminde gözeneklerinizi sıkılaştırma özelliğine sahip kremlerden seçmelisiniz. Gözenekleri sıkılaştıran bu kremler cildi sıkılaştırmakta, cildi çabuk toparlamaktadır. Ayrıca göznekler küçüldüğünde sivilce oluşumu da yavaşlar.

 

 -Sivilce izi kremlerinin içerisinde son derece zengin çeşitlilikte maddeler bulunmaktadır. Sivilce izi kremlerinin yan etkileri de olabilir, cilde hasar verebilir, bitkisel olmayıp ağır kimyasallar içerebilir. Genelde 3 -6 ay arası gibi uzun bir süre kullanılacağı için bu tür detaylı bilgiler gereklidir.

 

 -Ayrıca tedavi yarım bırakılmamalıdır. Çok kısa süre kullanıp bırakıldığı takdirde krem etkisini tam anlamıyla göstermez. Ortalama 3 ay gibi bir sürede etkisini gösterecek olup, her gün düzenli periyotlarda kullanılmalıdır.

 

 -Sivilce izleri açık tonda ve yüzeysel bir görünüme sahipse reçetesiz kremleri kullanabilirsiniz. Bu tür reçetesiz satılan kremlerde ‘hidrokinon’ oranı % 2’nin altında olanları tercih edilmelidir. Hidrokinon oranı % 2’nin altında olan kremlerde yan etkileri çok azdır.

 

 -Eğer sivilce izleri koyu ve deri altı ise reçeteli olan kremleri kullanmakta yarar vardır. Uzman tavsiyesi ile reçeteli olan ürünlerde daha etkili sonuç alınabilir. Ancak bu tür kremlerde hidrokinon oranı çok yüksektir. Doktorlar size reçeteli olarak satılan ilaçları cilt tipinize ve sivilce izinin durumuna uygun olarak verecektir.

 

 Diş Macunu Sivilce İzini Geçirir Mi ?

 

             Sivilce izleriyle alakalı yukarıda saydığımız tedavi yöntemleri dışında bitkisel kür içerikli yöntemler de mevcuttur. Son yıllarda internet kullanımın artmasıyla beraber alternatif tedavi yöntemleri de artış gösterdi. Ancak sanal ortamda yazılan her bilgi doğru ve geçerli değildir. Kişilerin kafasını karıştırabilir. Evdeki alternatif tedavi malzemelerine örnek verecek olursak; portakal maskesi, sabun kullanımı, limon, aspirin, şap, kuru maya, sirke maskeleri gibi yöntemler de mevcuttur. Bu tür uygulamalar ancak yüzeysel ve derin olmayan lekelerde uzun süreli kullanımda etkili olabilir ve başarı oranı düşüktür. Bu tür yöntemler doktor kontrolünden uzak olduğu için herhangi bir klinik deney söz konusu değildir.

 

             Son yıllarda adeta dedikodu olarak çıkan ve hakkında herhangi bir klinik bulgu bulunmayan diş macunu sivilce izi geçirir mi sorusuna net bir cevap vermek zordur. Sanal ortamlarda geçen formüllerde ise yalnızca sivilce ve siyah nokta oluşumu tedavisi ile ilgili tarifler olup başarısı hakkında herhangi objektif bir bilgi yoktur. Ayrıca diş macunların çoğu petrol türevli, cildi tahriş edici ve kızarıklar oluşturan bir yapıya sahiptir. Ayrıca içindeki etken maddelere de kişinin cildi hassas ve kuru olabilir. Diş macunları bazik yapısından kaynaklı cildin pH’ını yükseltip cildin pH, nem dengesini bozabilir. Diş macunu cilt için uzun süreli kullanıma uygun değildir. Uzun süreli kullanımda ciltte tahriş, kalıcı kızarıklık, soyulma, hatta yanıklık ve kuruma gibi etkileri olabilir. Ayrıca kişinin göz sağlığını da olumsuz etkileyecektir.

 

 

Kaynaklar: acne.org - health.com - mynet.com

 Acnelyse Krem'in Cilde Faydaları, Yan Etkileri, Acnelyse Krem Kullanım Şekli

 Acnelyse Krem'in Cilde Faydaları, Yan Etkileri, Acnelyse Krem Kullanım Şekli

Anestol Pomad Kremi Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Cinsel Bölgede Kullanımı

Anestol Pomad Kremi Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Cinsel Bölgede Kullanımı

Otrivine Burun Spreyi Bağımlılığı Ve Kurtulma Yolları

Otrivine Burun Spreyi Bağımlılığı Ve Kurtulma Yolları

Yorumunuzu Yazın

© Copyright 2019 Kadinvip.com.
Sitemizde yer alan içerikler izinsiz kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.