Sivilce Ve İltihaplı Sivilce Oluşumu, Sivilceler İçin Maskeler, Kürler
29 Mart 2019
1364
0
Süre 3 Dk

Cilt Problemleri

Sivilce Ve İltihaplı Sivilce Oluşumu, Sivilceler İçin Maskeler, Kürler

Yazı: admin 29:03:2019

Genellikle ergenlik döneminde hormonal değişimlerin bir sonucu olarak görülen sivilceler, bazen kalıcı olabilmektedir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde sivilce oluşumu daha fazla görülebilmektedir. Fakat oluşturulan farklı doğal kürler ile sivilcelerden kurtulma mümkündür.

Sivilceler Hakkında Daha Çok Ayrıntılı Makalemizi Okuyun: Sivilce Neden Oluşur, Sivilce İzleri Nasıl Geçer
Ayrıca İlginizi Çekebilir: Sivilceler İçin Portakal Maskesi

Sivilce Oluşumunun Nedenleri

Vücudun farklı bölgelerinde oluşan sivilceler bir anlam içermektedir. Vücudun bazı fonksiyonlarının yetersiz çalışması sonucunda sivilce oluşumu görülebilmektedir.

 

Alın Bölgesi: Yüzün alın bölgesinde oluşan sivilceler çoğu zaman uykusuzluk ve yoğun stresin bir sonucudur. Ayrıca sindirim sistemi faaliyetlerinin düzensizliği, karaciğer rahatsızlıkları da bu bölgede sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. 


Çene Bölgesi: Kişilerin dönemsel olarak yaşadıkları hormon bozuklukları çene bölgesinde sivilce oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Bu noktada bireylerin hekim kontrolünde tahlil yaptırarak hormon tedavisine başlaması gerekmektedir.


Yanak Bölgesi: Birçok insanda görülen yanaklarda sivilce oluşumu, fazla şeker alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu noktada kişilerin, tatlı ve bol şekerli yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.


Yüzün Kenarları: Makyaj esnasında kullanılan fondöten, pudra gibi kozmetik ürünleri gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu kısımda tıkalı kalan gözenekler sivilce oluşumu ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle cilt temizliğine özen gösterilmelidir.


Dudak ve Burun Bölgesi: Yemeklerde kullanılan yoğun baharat, bu kısımda sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bir süre baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Sivilceleri Gidermek için Yapılan Maskeler

Sivilce lekelerini temizleyen organik kürler ile sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Önemli olan, kişilerin cilt tipine uygun maskeleri tercih etmeleridir. Ayrıca verimli bir sonuç almak için düzenli kullanım gerekmektedir.

 

Limon Maskesi: Birer çorba kaşığı limon suyu, bal, badem yağı ve iki çorba kaşığı süt güzelce karıştırılır. Karışım, sivilce lekelerinin üzerine sürülür ve 20 dakika beklenir. Ardından ılık su ile cilt temizlenir. Limon maskesi, bir hafta boyunca her gün uygulanmalıdır.


Bal Maskesi: Bal, içerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildi yeniler ve temizlenmesine yardımcı olur. Bal maskesinin içerisinde 2 çorba kaşığı bal, 2 adet aspirin, 2-3 damla su bulunmaktadır. Sivilcelerin üzerine karışım uygulanır ve 15 dakika beklenir. Ardından su ile maske temizlenir. Haftanın iki günü yapılabilmektedir.


Zeytinyağı Mucizesi: Özellikle kuru cilde sahip kişiler, cildini temizledikten sonra birkaç dalma zeytinyağını yüzüne masaj yaparak uygulamalıdır. Zaman içerisinde sivilce lekelerinin görünümü azalmakta ve cilt doğal bir parlaklık kazanmaktadır.

 

Sivilcelerin İyileşme Süreci

Sivilce oluşumunun nedenleri kişilere göre farklılık göstermektedir. Öncelikle sivilce oluşumunun nedeni belirlenmeli ve ona uygun tedavi süreci oluşturulmalıdır. Ayrıca evde yapılan maskeler düzenli olarak uygulanmalıdır.

Sivilce lekelerinden tamamen kurtulmak bazı kişilerde 1 ay sürse de bazı durumlarda 6 aya varabilmektedir. Tedavi sürecinde cildin güneşin zararlı ışınlarından korunması da bu süreci hızlandırmaktadır.

 

Sivilce Oluşumu Engellenebilir Mi ?

Sivilce oluşumunda cildin doğal yapısı önemli olsa da beslenme tipi, cilt temizleme alışkanlığı da önem kazanmaktadır. Yağlı, baharatlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak sivilce oluşumunu engellemektedir. Ayrıca güneş ışınlarından korunmak için yüksek koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanmak da son derece önemlidir.

Günde en az 2 litre su tüketmek, cildin doğal nem dengesini koruyarak kurumasını engelleyecektir. Makyaj sonrasında cildin temizlenmesi ve doğal maskelerin düzenli olarak uygulanması da sivilce oluşumunun önüne geçmektedir.

 

İltihaplı Sivilce Oluşumu

Tüm uygulamalara rağmen geçmeyen ve içerisinde iltihap bulunan sivilceler için mutlaka bir hekim desteği alınmalıdır. Sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunun bir cevabı da yaşam tarzını değiştirmektir.

Stresten uzak durmak, dengeli beslenmek, uyku düzeni oluşturmak son derece önemlidir. Ayrıca cilt bakımında tercih edilen kozmetik ürünlerinin içeriğine mutlaka dikkat edilmelidir. Kimyasal içeriklerin yanı sıra her daim doğal içeriklerden yardım alınmalıdır.

 

Voltaren Krem, Voltaren Jel, SR 75 Ve Emulgel Eklem Ağrıları Kremi

Voltaren Krem, Voltaren Jel, SR 75 Ve Emulgel Eklem Ağrıları Kremi

B12 Hangi Besinlerde Bulunur, B12 Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

B12 Hangi Besinlerde Bulunur, B12 Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

Contractubex Ne İşe Yarar, Contractubex Jel Kullanımı ve Fiyatı

Contractubex Ne İşe Yarar, Contractubex Jel Kullanımı ve Fiyatı

Yorumunuzu Yazın

© Copyright 2019 Kadinvip.com.
Sitemizde yer alan içerikler izinsiz kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.