Vazelinin Cilt Bakımına Etkisi, Vazelin Yüze Sürülür Mü ?
14 Ağustos 2018
3922
0
Süre 3 Dk

Güzellik & Bakım

Vazelinin Cilt Bakımına Etkisi, Vazelin Yüze Sürülür Mü ?

Yazı: admin 14:08:2018

Vazelin son zamanlarda kozmetik sektöründe oldukça fazla kullanılan maddelerden birisidir. Özellikle, cilt bakımında kişiye sağladığı faydalar göz önüne alındığında vazelin bayanlara büyük avantaj sağlamaktadır. Vazelin içeriğindeki yağlar ve cildi temizleyen maddeler sayesinde hem cildin kurumasını engellemekte hem de yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık gibi durumları ortadan kaldırmaktadır. Özellikle, cilt tipi çok kuru olan bayanlar ya da karma cilde sahip olan kadınlar cildin nem dokusunu dengelemek için vazelin kullanabilir. Her gece temiz cilde yatmadan önce uygulanan vazelin, sabaha kadar cildin taze kalmasına ve gerekli nem ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

 

            Ayrıca, düzenli kullanıldığında cildin sağlıklı yapısını ve parlaklığını da artıran vazelin, bayanlara özellikle kış aylarında daha çok önerilmektedir. Çünkü kış aylarında nem dokusunun daha az olması ve soğuk havalar nedeniyle cildin daha çok kuruması vazelin ihtiyacını artırmaktadır. Sadece, yüz bölgesinde değil dudaklarda da nem ihtiyacı olarak bir miktar vazelin kullanmak oldukça yararlı olabilir. Vazelin, cilde ihtiyaç duyduğu nem dengesini sağlar ve cilt yüzeyindeki gözeneklerin temizlenmesine de yardımcı olur. Bu açıdan, makyajınızı yapmadan önce baz olarak vazelin kullanmanız hem cildinizi koruyacak hem de makyajın daha kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

 

            Cilt ışıltısını artırmak, sağlıklı bir cilde sahip olmak, makyajın kalıcılığını artırmak için de kullanılan vazelin, ciltteki kırışıklık ve çatlak gibi durumların yok edilmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca, bir masaj yağı olarak da kullanılabilen vazelin, bacak, kol, kalça ve sırt bölgelerinde kasılmaların olduğu alanlara masajla uygulanarak, eklemlerde rahatlama da sağlamaktadır. Son zamanlarda el, tırnak, kaş ve kirpik bakımında da yoğun şekilde vazelin kullanımı tercih edilmektedir.

 

Vazelin

 

 El ve Tırnak Bakımında Vazelin

 

            Vazelin, genel olarak cilt dokusunda nem ihtiyacını karşılayan bir kremdir. Cildi onarıcı, nem dengesini artırıcı ve cildin sağlıklı görünmesini sağlayan pigmentler vazelinin içerisinde oldukça fazla olarak bulunmaktadır. Bu açıdan, vazelin yalnızca cilt bölgesinde değil, aynı zamanda l ve ayak tırnak bakımında da kullanılabilir. Manikür ya da pedikür yaptırmadan önce bir miktar vazelin kullanımı tırnaklarınızın hassasiyetini giderecek, onarımını artıracaktır: Ayrıca, vazelin kullandıktan sonra yaptırılan manikür ya da pedikür ölü derinin daha kolay atılmasına da yardımcı olacaktır. Özellikle, sürekli olarak görülen tırnak çatlaklarında vazelin kullanımı oldukça iyi bir yöntemdir. Ellerinizdeki kuruluğa ve çatlaklara da çözüm olarak tercih edilen vazelin, gece yatmadan önce sürülerek, bir eldiven yardımıyla sabaha kadar bekletilmelidir. Sabah ellerinizi ılık bir suyla yıkayarak, tırnak ve cildinizdeki yumuşaklığa şahit olabilirsiniz.

 

Vazelin yüze sürülür mü

 Kaş ve Kirpik Bakımında Vazelin

 

            Son zamanlarda kaş ve kirpik bakımında da kullanılan vazelin, özellikle kirpikleri uzatmasıyla bilinmektedir. Bu işlem için kaliteli ve sağlık açısından uygun olan bir vazelin alınmalı, gece yatmadan önce kirpik ile kaşlara kulak çubuğu yardımıyla sürülmelidir. Haftada 3 ya da 4 gün kadar bu uygulamayı yaparak, kirpiklerinizin ne kadar sağlıklı olduğuna ve uzadığına şahit olabilirsiniz. Aynı uygulamayı, kaşlarınız için de yapabilirsiniz. Fakat özellikle kirpiklere uygulanan vazelinde çok dikkatli olmalısınız. Göz ile temas ettirmemek gerekmektedir. Bu nedenle, vazelini mutlaka gece yatmadan önce kullanmalısınız.

 

            Dışarı çıkarken kesinlikle kullanmanız önerilmez. Çünkü kremsi ve yapışkan bir durumda olan vazelin göze temas eden toz ve kirleri alıp, kirpiklerde birikmesine neden olabilir. Bu nedenle, mutlaka temiz bir göze gece yatmadan önce uygulayıp, sabaha kadar bekleterek, sabah ılık bir suyla yıkamak oldukça etkili olacaktır. Kirpik ve kaşlarda meydana gelen sonuçları 2 hafta içerisinde görmeniz mümkündür. Düzenli kullanım sonrasında kaş ve kirpikler, daha parlak ve daha sağlıklı görünecektir.

 

Yüz Tipine Göre Makyaj Tüyoları, Size Özel Makyaj

Yüz Tipine Göre Makyaj Tüyoları, Size Özel Makyaj

Differin Krem Ne İşe Yarar, Differin Jel Mucizesi

Differin Krem Ne İşe Yarar, Differin Jel Mucizesi

Buscopan Ne İlacı, Buscopan Plus Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nedir ?

Buscopan Ne İlacı, Buscopan Plus Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nedir ?

Yorumunuzu Yazın

© Copyright 2019 Kadinvip.com.
Sitemizde yer alan içerikler izinsiz kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.